Pasieka – matki pszczele

O ile myślimy o rozpoczęciu hodowli pszczół lub także już posiadamy pasiekę to bez wątpienia musimy zastanowić się również o zakupie matek pszczelich. Warto wspomnieć o tym, że doświadczeni hodowcy oferują między innymi matki pszczele unasiennione. Powinno się tutaj podkreślić, że takie unasiennienie odbywa się w pasiece.

Musimy zdawać także sobie sprawę, że trutnie dobrane do zapłodnienia powinny cechować się określonymi właściwościami, tak ażeby potomstwo również wyróżniało się pożądanymi cechami. Stąd też hodowcy do zapłodnienia samicy wykorzystują tylko trutnie pochodzące z sprawdzonych rodzin ojcowskich. Znaczy to, że są to osobniki selekcjonowane co najmniej dwa pokolenia do tyłu. Warto zatem wybierać takie osobniki do naszej pasieki, które wprowadzą pożądane przez nas cechy np tj. wysoka miodność czy również łagodny behawior.
Prowadzenie pasieki – na co zwrócić uwagę?
Prowadzenie pasieki to z całkowitą czyli stu procentową pewnością spore wyzwanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy czasu oraz zaangażowania. Warto zdawać sobie sprawę natomiast o tym, że jest to też zajęcie fascynujące, które z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. A przy tym daje nam ogromne korzyści, głównie w postaci produktów pszczelich, które mogą być przeznaczone na własny użytek, niemniej jednak również przeznaczone do dystrybucji, a to może stanowić dla nas dodatkowe źródło dochodu. Co więcej, pszczół z roku na rok jest coraz mniej, a zatem warto cenić tych wszystkich, którzy zakładają pasieki i starają się tę sytuację przemienić. Pamiętajmy jednak o tym, że prowadzenie pasieki to w głównej mierze dobór odpowiednich osobników takich jak mama pszczela włoszka. Jeżeli jesteśmy podczas wyboru matki pszczelej do naszej pasieki to z całą pewnością warto korzystać z usług doświadczonych hodowców, którzy oferują zarówno samicę unasienione jak również nieunasiennione. Warto być świadomym o tym, że są to pszczoły dostępne w różnych rasach, które są popularne wśród polskich hodowców, a więc przykładowo osobniki takie jak matka pszczela sklenar. Wprowadzenie do pasieki odpowiednich osobników z pewnością dobrze wpłynie na jej funkcjonowanie.

Warto zobaczyć: matka pszczela krainka.