Zaradność, zdolność do sprostania wyzwaniom na różne sposoby, jest produktem ubocznym inteligencji twórczej. Gdy dzieci rozwijają zaradność, uczą się ufać swoim instynktom i unikalnym zdolnościom. Nabierają pozytywnego nastawienia do rozwiązywania problemów.
Zaradne dzieci wyrastają na pewnych siebie i pracowitych ludzi. Co równie istotne, korzystają z wielu przyjemności, jakie oferuje życie. Zaradni ludzie są właśnie tacy; pełni zasobów albo narzędzi do wymyślania rozwiązań. Zaradni ludzie dostosowują się do nowych lub wymagających sytuacji i na prawdę często potrafią myśleć kreatywnie. Nasz blog rodzinny wskazuje najistotniejsze porady rodzinne dotyczące wychowania zaradnego dziecka.
Złote zasady wychowania
Dzieci są z natury dociekliwe i twórcze. Naszym misją jako rodziców. a zarazem pierwszych nauczycieli powinno być dostarczenie dzieciom jak najmniejszej ilości informacji i wskazówek potrzebnych do zaprojektowania zadania. Pozostawienie im swobody w wykonywaniu obowiązków może oznaczać, że zajmie im to więcej czasu, niemniej jednak dzięki temu nauczą się ciężko pracować, aby utworzyć zadania samodzielnie i wypracować sposoby rozwiązywania problemów. Większość problemów ma kilka możliwych rozwiązań albo przynajmniej różne sposoby dochodzenia do właściwej odpowiedzi. Jeżeli dziecko znalazło rozwiązanie kłopotu w okrężny sposób, mówi to sporo o jego schematach myślowych. Nie trzeba się tym zniechęcać! W pewnych sytuacjach to właśnie ci ludzie, którzy myślą całkiem inaczej albo znajdują nowatorski proces myślowy, rozwiązują najtrudniejsze kłopoty. Dzieci potrzebują dorosłych, którzy potrafią poradzić sobie z wysłuchaniem ich zdenerwowania bez ratowania ich albo zawstydzania za niedociągnięcia. Życie Twojego dziecka nie zostanie zniszczone, jeżeli już pewnego dnia zapomni o obiedzie lub pracy domowej. Zamiast nadmiernie ochraniać albo ratować własne dziecko, pozwól mu doświadczyć, jak przyczyna i skutek wpływają na jego życie. Zarządzaj własnymi wyzwalaczami emocjonalnymi, które powodują, że osłabiasz własne dziecko, nawet jeżeli uważasz, że mu pomagasz. Rodzina powinna dać dziecku swobodę w popełnianiu błędów i ich naprawianiu.
Sprawdź tutaj: kalendarz adwentowy jak zrobić.