Wybór wózka inwalidzkiego – czym się kierować?

Osoby, które doznały bardzo istotnych urazów kręgosłupa, a więc zmagają się ze znacznym stopniem ograniczenia sprawności kończyn dolnych, jak też osoby schorowane, cierpiące na przewlekłe choroby coraz częściej muszą skorzystać z specjalistycznego sprzętu medycznego przeznaczonego do przemieszczania się, a zatem z wózków inwalidzkich. Wózki inwalidzkie dostępne są w różnorakich wariantach, które różnią się między innymi wielkością, przeznaczeniem, jak też wykończeniem konstrukcji. Warto wybierać produkty najwyższej jakości, a więc wózki o stalowej albo aluminiowej konstrukcji, które są wytrzymałe, jak także odporne na zniszczenie czy korozję.

Takie wózki znajdziemy w sklepach medycznych, które oferują akcesoria, artykuły a także sprzęt medyczny, rehabilitacyjny oraz treningowy. Co więcej, oferują też sprzedaż internetową, co jest wyjściem bezpiecznym, prostym oraz wygodnym.
Wózek inwalidzki – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim powinno się zaznaczyć, że wózki inwalidzkie dostępne są w w różnych wariantach, w związku z tym z pewnością uda nam się wybrać taki rodzaj, który będzie dostosowany do naszych potrzeb, naszych sposobności, jak też spełni nasze wymagania. Zasadniczo wózki inwalidzkie dzielą się na te o napędzie ręcznym a także wózki o napędzie elektrycznym. Wózek inwalidzki elektryczny dostępny jest w różnych wariantach, jest to między innymi wózek terenowy, który charakteryzuje się sporym promieniem skrętu, dlatego powinien być stosowany wyłącznie na zewnątrz. Przemieszczanie się w pomieszczeniach za jego pomocą może być znacznie mocno utrudnione, szczególnie w niewielkim mieszkaniu. Do przemieszczania się we wnętrzach przeznaczone są tak zwane wózki pokojowe, które odznaczają się znacznie mniejszymi wymiarami niż wózki terenowe. Jednak podjechanie pod krawężnik albo w innym terenie jest na nich utrudnione, dlatego zaleca się stosowanie ich wyłącznie w budynkach. Schodolaz to z kolei wózek wielofunkcyjny, które umożliwia pionizacji. Pionizacja zapewnia prawidłową postawę ciała, co nieodzownie związane jest z pracą narządów wewnętrznych. W takim wózku zostaje zniwelowane napięcie mięśniowe, co przekłada się nie tylko na komfort fizyczny pacjenta, ale także na jego samopoczucie i ogólną kondycję.

Zobacz również: Wózki inwalidzkie.