Leczenie AMD: najnowsze odkrycia

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba, która dotyka coraz większą liczbę osób starszych. Choroba ta sprawia stopniowe pogorszenie widzenia, a w skrajnych przypadkach wręcz całkowitą utratę ostrości wzroku. Na szczęście istnieją metody leczenia AMD, które pozwalają zatrzymać postęp choroby, a wręcz poprawić jakość życia pacjentów.

Leczenie AMD – metody farmakologiczne

Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia AMD są leki anty-VEGF. Są to leki, które hamują działanie białka VEGF, które odpowiedzialne jest za powstawanie nowych naczyń krwionośnych. W sytuacji AMD, powstawanie tych naczyń prowadzi do uszkodzenia siatkówki, co skutkuje utratą ostrości wzroku. Leki anty-VEGF powodują zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęku siatkówki i zatrzymania postępu choroby. Leki te podaje się do oka za pomocą zastrzyków podkonjunkturalnych albo doszklistkowych. W współzależności od indywidualnej sytuacji pacjenta, leki te podaje się raz na kilka tygodni albo miesięcy.

Leczenie AMD – metody laserowe

Metody laserowe są stosowane w leczeniu modyfikacji o typie suchym AMD. Zabieg polega na skierowaniu wiązki lasera na zmodyfikowane obszary siatkówki, co prowadzi do zniszczenia naczyń krwionośnych, które przyczyniają się do choroby. Metoda ta nie przywraca utraconej ostrości wzroku, niemniej jednak może pomóc w zatrzymaniu postępu choroby i utrzymaniu resztek zdolności widzenia. Zabieg laserowy trwa zwykle kilka minut i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych.

Leczenie AMD – metody dietetyczne

Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak antyoksydanty, cynk i kwasy omega-3, może pomóc w spowolnieniu postępu choroby i zachowaniu odpowiedniego stanu zdrowia oczu. Zaleca się spożywanie owoców i warzyw, ryb morskich, orzechów i pestek. Powinno się unikać tłustych, smażonych potraw, a także słodyczy i przetworzonej żywności.

Podsumowanie

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba, która może w ogromnym stopniu wpłynąć na jakość życia osób w podeszłym wieku. Leczenie AMD polega przede wszystkim na spowolnieniu postępu choroby i zachowaniu jak najdłużej odpowiedniego stanu zdrowia oczu.

Polecamy: terapia AMD Poznań.