Uszkodzenia przewodów kanalizacyjnych zdarzają się dość na prawdę często. Mogą być spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi albo po prostu zużyciem materiału. Po kilkudziesięciu latach materiał traci własne właściwości mechaniczne i dochodzi do powstawania pęknięć, przez które wydostaje się na zewnętrz zawartość rur.
Wiele ludzi obawia się, że naprawa sytemu kanalizacji wiąże się z dodatkowymi kosztami. Można natomiast tego uniknąć, ponieważ bezinwazyjna naprawa rur kanalizacji nie wymaga skuwania posadzki. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu techniki natrysku polimerycznego. Ta forma jest używana przede wszystkim w przypadku pojawienia się nieszczelności w rurach kanalizacyjnych. Aby jednak zastosować tę technikę, przewód musi być odpowiednio przygotowany. Głównie szczegółowo oczyszczony za pomocą zdzieraków i łańcuchów, a następnie opłukany. Takie zabiegi są konieczne, ażeby nakładana powłoka żywiczna, która uszczelnia rurę, spełniała swoją rolę przez bardzo długie lata. Co ciekawe, cały proces nakładania żywicy jest monitorowany, a więc wszelkie nieprawidłowości są wykrywane natychmiast. Niewątpliwą dobrą właściwością tej techniki jest szybka naprawa kanalizacji bez konieczności wykopów i kucia posadzek. Ponadto, do przeprowadzania takich prac nie są potrzebne żadne pozwolenia urzędowe, co przyspiesza cały proces naprawy.
Renowacja rurociągów kanalizacyjnych
Wraz z upływem czasu materiał rur ulega osłabieniu i mogą pojawiać się miejscowe uszkodzenia, przez które następuje wyciek nieczystości. Istnieje natomiast sposób, by uniknąć takich kłopotliwych sytuacji. Rozstrzygnięciem jest renowacja kanalizacji, dzięki której przewody zostają uszczelnione i nie dochodzi do wycieków. Technika renowacji oparta jest na wykorzystaniu żywicy epoksydowej, którą powlekane są rury kanalizacji. W ten sposób są wzmacniane, co wydłuża ich żywotność. Nakładanie żywicy odbywa się metodą szczotkową, co daje możliwość na równomierne rozprowadzenie substancji uszczelniającej. Taka warstwa ochronna zabezpiecza przewód przed korozją, ścieraniem mechanicznym oraz wilgocią. Co istotne, takich warstw uszczelniających można nanieść kilka dla trwalszego efektu. Jest to bez wątpienia bardzo dobre rozwiązanie, które daje możliwość uniknąć bardzo istotnych awarii kanalizacji i dużych kosztów związanych z naprawą.
Zobacz także: naprawa kanalizacji.